Kontakt: 055/622 13 03 | e-mail: info@professionalsport.sk
NÁKUPNÝ KOŠÍK
prázdny
PRIHLÁSENIE
REGISTRÁCIA
 

Ako si vybrať správne lyže ?

04.09.2014

Ako si vybrať lyže?

Komfort, pôžitok, bezpečnosť, pokrok... to sú charakteristiky, ktoré by pri používaní lyží očakávame. Keď si treba v obchode vybrať nový pár, bez vyskúšania v reálnych podmienkach to nie je ľahké! Našťastie, s rozvojom technológií už dnes neexistujú zlé lyže, ale lyže prispôsobené lyžiarom rôzneho typu. Určiť svoj „typ lyžiara“ je nevyhnutné, aby ste si mohli zvoliť ideálny pár.

Typ lyžiara definujeme niekoľkými kritériami: úroveň techniky a pravidelnosť lyžovania, disciplína/použitie a pohlavie, výška a váha lyžiara.

Pre výber správnych lyží určite svoju techniku lyžovania

Začiatočník/čka: Ešte nikdy ste nelyžovali, alebo ste lyžovali málo. Základné pohyby na lyžiach sú pre vás výzvou a učíte sa prvé oblúky v pomalej rýchlosti na ľahkých (modrých) zjazdovkách.

Odporúčané lyže: nenáročné, cenovo dostupné a tolerantné.

Stredne pokročilý/a: Lyžujete rekreačne (jeden až dva týždne ročne), viete robiť oblúky v strednej rýchlosti a zlyžujete všetky zjazdovky v strediskách. Chceli by ste sa dostať ešte ďalej, aby ste lepšie zdolávali veľké rýchlosti.

Odporúčané lyže: komfortné a evolutívne.

Pokročilý/á: Lyžujete už niekoľko rokov a žiadna zjazdovka vám neodolá! Všade prechádzate s istotou, na zjazdovkách alebo na ich kraji. Ovládate paralelné oblúky, striedanie polomerov a začínate si skutočne vychutnávať carving.

Odporúčané lyže: komfortné a výkonné.

Expert: Oblúky akéhokoľvek typu nie sú pre vás na zjazdovkách problémom ani pri vysokej rýchlosti, viete perfektne carvovať. Mimo zjazdoviek jazdíte bez problémov na všetkých typoch snehu a lyžujete s kontrolou a plynulo.

Odporúčané lyže: veľmi výkonné až exkluzívne.


Pre výber správnych lyží určite v akých terénoch chcete lyžovať

Lyže rozdeľujeme na niekoľko kategórií podľa toho, v akom teréne ich chcete použiť. Tu sú rôzne profily lyžiarov aby ste vedeli, kde sa zaradiť. Jeden trend je však značný pri všetkých výrobcoch – univerzálnosť!

Na zjazdovky: pre adeptov na presnosť a výkonnosť na upravovaných zjazdovkách alebo pre rekreačných lyžiarov, ktorí chcú komfortne objaviť všetky zjazdovky v jendotlivých strediskách.

Odporúčané lyže: v oblasti viazania kvôli lepšej reakčnosti úzke, pomerne široké špičky pre lepší štart do oblúka a krátka dĺžka pre zníženie vibrácií.

All Mountain: pre milovníkov snehu vo všetkých podobách. Tvrdý, mäkký, prašanový... chcete si dopriať radosť na zjazdovkách ako mimo nich.

Odporúčané lyže: ľahké lyže, komfortné a bezpečné vo všetkých terénoch. Priemerná šírka v oblasti viazania by mala byť okolo 80 mm. V porovnaní s lyžami na zjazdovky môže byť špička o niečo dlhšia kvôli lepšej reakcii na mäkkom snehu. Rádius by mal byť dobre vyvážený pre striedanie kratších a dlhších oblúkov.

Freeride: pre prašanových maniakov, ktorí väčšinu dňa strávia mimo zjazdoviek hľadaním nedotknutého snehu, a ktorí sledujú najbližšie snehové zrážky s obrovskou nedočkavosťou.

Odporúčané lyže: lyže s veľkorysými rozmermi. Široké v oblasti pod viazaním (nad 90 mm) a dlhá a široká špička pre jazdu v prašane.

Freestyle: pre nadšencov do snowparkov, ktorí radi skáču a skúšajú nové a nové triky na kickeroch či railoch a tiež na všetkých využiteľných miestach na okrajoch zjazdoviek.

Odporúčané lyže: lyže so zdvihnutou špičkou aj pätou, pre možnosť lyžovania dopredu aj dozadu (normal a switch), ľahké a odolné, ale tiež všestranné na pohodové lyžovanie na zjazdovkách.


Posledné kritérium pri výbere vašich lyží

Okrem dvoch predošlých parametrov tu je aj jedno omnoho osobnejšie kritérium: pohlavie, váha a výška lyžiara sú tiež rozhodujúce pri výbere lyží.

Pohlavie: dnes nájdeme v obchodoch modelové rady určené pre mužov a ženy, ale aj výhradne len pre ženy. Výrobcovia prispôsobujú niektoré vlastnosti lyží práve ženám, napríklad váhu.

Výška: výška lyží závisí od výšky lyžiara a terénov, na ktorých chce jazdiť. Vo všeobecnosti si pre freeridové lyže vyberieme lyže približne rovnako dlhé ako je naša výška. Na zjazdovky, all mountain a freestyle sú ideálne lyže o 10 až 15 cm kratšie než je vaša výška.

Váha: od váhy lyžiara závisia reakčné schopnosti. Pokiaľ si ľahký lyžiar vyberie lyže s vysokou flexiou, teda príliš tvrdé, nevychutná si plne ich kvalitu. A naopak, ťažký lyžiar bude mať na lyžiach s nízkou flexiou pocit lyžovačky „bez života“. Samozrejme, každý si môže vybrať aj podľa toho, akým štýlom sa pohybuje: športovo a agresívne, alebo skôr rekreačne.


Poďme ešte ďalej pri výbere lyží...

Okrem týchto troch kritérií môžu pokročilejší lyžiari svoje rozhodnutie podmieniť až technickými charakteristikami lyží. Materiál a výrobné procesy lyží postúpili za ostatné roky neskutočne dopredu.

Materiály, z ktorých sa lyža skladá, sa diverzifikovali v hone za výkonnosťou a čo najnižšou váhou. Nájdeme tu rôzne typy driev v jadre či novátorské konštrukcie (titanové vrstvy, výstuže optickými vláknami...). Trendom je aj znižovanie ekologického zaťaženia pri výrobe lyží (použitie bambusu, prírodnej živice...).

„Rocker“ revolúcia totálne prevrátila naruby modelové rady lyží. Lyže rocker majú nadvihnutú špičku a/alebo pätu. Inovácia spočiatku vyhradená pre freeridové lyže (zlepšujúca držanie v prašane) sa rozšírila aj do segmentu on-piste lyží, kde rocker pomáha pri vykrajovaní oblúkov.

"Camber" (angl., klenutie), teda bočný profil lyže. Lyže sú jemne vyklenuté, a neležia tak celou dĺžkou hrany na zjazdovke. Jazdné vlastnosti závisia od toho, v ktorom bode (vpredu aj vzadu) hrana lyže pri plnom zaťažení zaberie. Kontaktné body teda ovplyvňujú aktívnu dĺžku hrany a následne aj prenos sily na zjazdovku.

 

Novinky

Nové lyže? A teraz aké? V tomto článku nájdete odpovede na vaše otázky pri vyberaní nových lyží.
Návod ako si zvoliť správny typ bežeckej topánky!

Najpredávanejšie


Odporúčané značky

Počasie

Newsletter

Mám záujem o newsletter s aktuálnymi novinkami


Tagy

obuv lyžiarky lyžiarske palice bežky termoprádlo okuliare vak na lyže outlet prilby bežecká obuv lyže bundy vetrovky softshellové bundy palice nohavice rukavice slnečné okuliare ponožky oblečenie vak na lyžiarky odrážadlá trekingové topánky suku-suku čiapky trekingové paličky